ro Astăzi, Timișoara marchează un eveniment important din istoria sa.
La 28 iunie 1719, împăratul Carol al VI-lea a semnat decretul prin care orașul a devenit sediul administrației Banatului.
Acest moment a fost precedat de un plan elaborat încă din 1717, când generalul-conte Florimund Mercy a propus organizarea administrativă a regiunii, punând bazele dezvoltării moderne a Banatului.
Prin decretul din 1719, cetatea-fortăreață a fost oficial desemnată drept reședință a administrației habsburgice din Banat, fiind creată o Comisie Imperială pentru organizarea noii provincii.
Această decizie a transformat Timișoara într-un centru politic și economic al regiunii.
Citește articolul complet pe Timiș Expres
Deschide articolul →