Casa Austria din Timișoara va fi modernizată cu 50 de milioane de lei

Cristina Moldovan · Timiș Expres

ro Casa Austria, clădire construită acum 20 de ani cu sprijin austriac lângă Spitalul Județean Timișoara, va fi supusă unei modernizări majore.

Proiectul va avea o valoare totală de 50 de milioane de lei, din care jumătate provin din fonduri europene, iar cealaltă jumătate din bugetul județului Timiș.

Inițial, proiectul a fost respins la finanțare, însă după intervenții și lobby, autoritățile au reușit să obțină aprobarea.

Conform estimărilor, în următoarele trei săptămâni se va semna contractul pentru proiectare și construcție, iar lucrările de reabilitare ar putea începe la începutul anului viitor, dacă nu vor apărea contestații.

Ce schimbări va aduce modernizarea Casei Austria.

Citește articolul complet pe Timiș Expres

Deschide articolul →