ro Evenimentul are loc azi, sâmbătă, 27 iunie, la Muzeul Apei din Timișoara, unde va fi deschisă expoziția colectivă 'Danube Revisited'.
Vernisajul începe la ora 12 și este organizat de Galeria Brăteanu, cu sprijinul Fundației Aquatim.
Expoziția propune o abordare critică și sensibilă a Dunării, ca simbol european încărcat de mituri și schimbări continue.
Lucrările expuse nu doar documentează fluviul, ci îl reinterpretează, fragmentând și reconstrucționând percepția asupra lui prin medii diverse, precum pictură, fotografie, obiect și intervenție conceptuală.
În preajma Zilei Internaționale a Dunării, evenimentul explorează fluviul ca arhivă fluidă, în care trecutul și prezentul se sedimentează și se dizolvă în același timp.
Citește articolul complet pe Timiș Expres
Deschide articolul →