Festivalul Inimilor de la Timișoara revine cu ansambluri din 13 țări între 1-5 iulie 2026

Ana Stanescu · Timiș Expres

ro Festivalul Inimilor din Timișoara, ajuns la cea de-a XXXV-a ediție, va avea loc între 1 și 5 iulie 2026, aducând în capitala Banatului ansambluri folclorice din 13 țări.

Evenimentul va fi găzduit în Parcul Rozelor și în Piața Unirii, unde vor avea loc spectacole și momente acrobatice realizate de artiști din Marea Britanie, Columbia, Georgia, Columbia, Serbia, Ungaria, Bulgaria, Slovacia, Spania, Statele Unite ale Americii, Ucraina și Ungaria.

Festivalul va începe cu parada costumelor populare și va include spectacole zilnice, începând cu ora 19:40 în Piața Unirii, și de la ora 20:00 în Parcul Rozelor, cu participarea ansamblurilor din țările invitate.

Ce ansambluri vor participa la Festivalul Inimilor din Timișoara.

Printre ansamblurile care vor evolua se numără: Ansamblul „Kyiv” și „Ukraine” – Ucraina Ansamblul „Kopani” – Slovacia Ansamblul „Coros y Danzas Mar Menor” – Spania Ansamblul „Oplenac” – Serbia Ansamblul „Tábán” – Ungaria Ansamblul „Arsenal” – Bulgaria Ansamblul „Fundación Compañía Artística Manglares” – Columbia Ansamblul „FS Jánošíček” – Cehia Ansamblul „Betlemi” și „Chvana” – Georgia Ansamblul „Myzeqeja” – Albania Ansamblul „BYU” – Statele Unite ale Americii Programul include și spectacole de gală, precum și momente acrobatice și coregrafice zilnice.

Citește articolul complet pe Timiș Expres

Deschide articolul →