ro În cadrul cooperării internaționale pentru situații de urgență, pompierii din Timiș vor participa la o misiune de stingere a incendiilor de pădure în Franța.
Evenimentul se va desfășura în luna iulie 2026.
Inspectoratul pentru Situații de Urgență Timiș trimite o autocisternă cu o capacitate de 30.
000 de litri, destinată alimentării autospecialelor și, dacă va fi necesar, pentru furnizarea de apă potabilă.
La această misiune vor participa patru pompieri timișeni, care vor fi înlocuiți la jumătatea lunii iulie pentru a asigura continuitatea intervenției.
Citește articolul complet pe Timiș Expres
Deschide articolul →