Președintele CCIA Timiș a vizitat Bucureștiul pentru consolidarea parteneriatelor internaționale

Elena Dumitrescu · Timiș Expres

ro Președintele CCIA Timiș, Florica Chiriță, a efectuat o vizită de lucru în București între 18 și 20 iunie 2026, însoțită de Cristina Coroian, Director al Departamentului Relații Economice cu Mediul de Afaceri.

Aceasta a avut ca scop întărirea parteneriatelor existente și stabilirea de noi colaborări în domeniul economic.

În cadrul vizitei, Florica Chiriță s-a întâlnit cu reprezentanți ai Asociației Întreprinderilor Chineze din România (CEARO).

La întâlnire, a fost discutat stadiul implementării proiectelor comune, precum organizarea unei misiuni economice la China International Import Expo (CIIE) Shanghai 2026 și pregătirea Forumului de Afaceri România – China, programat să aibă loc în Timișoara în toamna acestui an.

Reuniune cu oficialii bancari și organizații din China La întâlnirea de la CEARO, Florica Chiriță a fost primită de Zhao Yuewei, Director General al Bank of China – Sucursala București și Președinte CEARO, precum și de Jinming He, Director General Adjunct și Vicepreședinte CEARO.

Citește articolul complet pe Timiș Expres

Deschide articolul →