ro Viceprimarul Ruben Lațcău anunță că, după peste 40 de ani fără investiții majore, pasajul Slavici-Polonă va fi reabilitat în cadrul unui proiect amplu de modernizare.
În prezent, pe șantier se realizează pregătiri pentru începerea efectivă a lucrărilor, iar în următoarele săptămâni se va închide circulația pentru a permite desfășurarea lucrărilor de amploare.
Pe șantier au început deja activitățile de pregătire, precum acumularea materialelor și decopertarea terenului.
În săptămânile următoare, se vor realiza săpăturile pentru piloții care vor susține noile poduri, iar traficul va fi deviat pe un drum provizoriu amenajat de constructor.
Conform planului, în două-trei săptămâni se vor începe și săpăturile pentru fundațiile noilor structuri.
Citește articolul complet pe Timiș Expres
Deschide articolul →