ULTIMA ORĂ
Cele mai recente știri din TimișTimiș Expres — Sursa #1 de știri din TimișCele mai recente știri din TimișTimiș Expres — Sursa #1 de știri din Timiș
economie

Peste 100 de elevi de gimnaziu au absentat de la Evaluarea Națională în Timiș

Mihai Georgescu

Mihai Georgescu

1 min citire
Elevi în sala de examen, susținând Evaluarea Națională în Timiș
Sursa foto: opiniatimisoarei.ro

Sursă: Opiniatimisoarei.ro

La începutul examenului național pentru elevii de clasa a VIII-a, peste 100 de candidați din Timiș nu s-au prezentat la prima probă, conform datelor oficiale.

Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Timiș, din totalul de 5.210 elevi înscriși, 5.079 au susținut proba de Limba și Literatura Română, în timp ce 131 au absentat. Niciun candidat nu a fost eliminat din examen, iar următoarea etapă va avea loc miercuri, 24 iunie, la Matematică.

Absenteismul de la Evaluarea Națională în Timiș

Absenteismul a fost semnalat de oficialii ISJ, însă nu s-au înregistrat incidente sau probleme de securitate în timpul primei probe. Elevii au susținut examenul în condiții normale, iar autoritățile au asigurat măsuri de siguranță pentru desfășurarea în condiții optime.

  • 5.210 elevi înscriși la examen
  • 5.079 elevi au participat la prima probă
  • 131 elevi au absentat
  • Niciun candidat nu a fost eliminat

Context și perspective pentru elevii din Timiș

Următoarea probă, cea de Matematică, va avea loc miercuri, 24 iunie, iar elevii se pregătesc pentru ultimele teste. Autoritățile și cadrele didactice urmăresc cu atenție procesul, pentru a asigura corectitudine și transparență.

Rezultatele finale vor fi comunicate în perioada următoare, iar elevii care nu vor susține toate probele pot beneficia de sesiuni de recuperare. Părinții și profesorii speră ca absenteismul să nu afecteze rezultatele generale ale județului.